Romanyi Rota

Romanyi Rota

Az együttes 1985-ben alakult nagyecsedi cigány fiatalokból azzal a céllal, hogy szülőhelyük dalait és táncait megpróbálják a színpadi művészet szintjén is bemutatni. (Nagyecsed az a szatmári falu, ahonnan a magyarországi cigány népzenei- és táncmozgalom elindult a 70-es évek végén.)

A Romanyi Rota eleinte hagyományőrző táncegyüttesként működött, amelyben a helyi cigány közösség tagjai vettek részt a legfiatalabbaktól az idősebbekig egyaránt. Ebben az időszakban gyakran léptünk fel művelődési házakban, népzenei rendezvényeken és az országos cigány folklór fesztiválokon.

1989 óta az együttes Budapesten dolgozik öt állandó taggal – alkalmanként vendég táncosokkal kiegészítve. Autentikus népzenét játszanak az anyanyelvű cigány folklór különböző dialektusaiból. A cigány népdalok közül néhányat teljesen hagyományos formában mutatnak be, vagyis hangszerek nélkül, csupán hangszerpótló eszközök használatával. (Pl.: vizeskanna, fakanál) Dalaik többsége népdalfeldolgozás, amelyekben különböző hangszeren játszanak a már említett „ritmushangszereken” kívül. (Gitár, tambura, mandolin, buzuki, derbuka) Néhány lassú, lírai dal mellett elsősorban gyorsan pergő táncdallamokat, gyakran több szólamban adnak elő.

Műsorukban a szatmári dalokon kívül határon túli cigány népdalok feldolgozásai is szerepelnek, Nagyecsedtől a Balkánig: Erdélyből, Kárpátaljáról, Szerbiából, Macedóniából, Görögországból, Bulgáriából, amelyeket részben saját gyűjtéseik alapján részben, pedig a MTA Zenetudományi Intézettének archívumában lévő gyűjtések alapján dolgoztak fel.

Dalaikat cigány nyelven énekelik, hiszen az anyanyelv ápolása is céljaik közé tartozik.

A Romanyi Rota név magyarul annyit jelent: Cigány kerék, ami a romák vándorlására – és az élet örök körforgására – utaló világszerte ismert szimbólum. Együttesük célja megőrizni és megismertetni a közép- és kelet-európai hagyományos cigány népdalokat és táncokat. Hitelesen, de egyéni hangon játszani az embereknek itthon és külföldön egyaránt – ezáltal elősegíteni a különböző népek közötti kölcsönös rokonszenv és tolerancia kialakulását.

Linkek