Bordos László Zsolt vetítése Erdély Dániel szobrára. Koncepció és 3d animáció: Bordos László Zsolt. Spidron szobor: Erdély Dániel. Zene: Dekode - Darko Kolar.

Spidron Rendszer

Térben deformálható és folyamatosan mozgatható sík háromszöglapháló - alapeleme az "S"-alakú Spidron - , amelynek jellemzője, hogy kétféle háromszög különböző méretű változataiból egymást váltva spirálisan épül fel. Ezen síkidomok élei mentén a síkalakzatot meghajtva különböző, eddig nem ismert téri harmonikázó felületek, zárt héjak és labirintusok építhetők. A matematikusokat is érdekli a spidronfelületek világa. Például egy kockát a kocka élhosszúságával jellemzett szabályos térbeli spidronhatszög két, egymással azonos térfogatú de tükörszimmetriát mutató darabra vágja. Ugyanilyen hatszögekből más kerületi élekkel egy másik platoni test az izokaéder is kettévágható, sőt, négyoldalú és nyolcoldalú térkitöltő elem alkotható.

Egyszemélyes próbálkozások után egy nemzetközi kutatócsoport, a Spidron Team Erdély Dániel vezetésével 15 éve, intenzívebben 10 éve dolgozik, az eredetileg 1979-ben Rubik Ernő formatan órájára elkészített konstrukció változatain. Spidronok elképesztő formagazdagságáról a milliós példányszámban megjelenő Science News 2006 októberi és a Pour la Science a 2014 májusi számában is többoldalas cikket közölt.

A formatanulmány felhasználásra került köztéri alkotásként Magyarországon, Hollandiában és Ausztriában. Előadásokon és kiállításokon szerepelt Japántól Kanadáig, Indiától Chiléig számos országban. Részévé vált az iskolai oktatásnak.

A spidronok kutatása továbbra is folytatódik. Izgalmas terület a Spidronok íves, hajtott változata a SpHidron. Ilyen még a "spidronizált" (spidronokra bontott) tórusz síkbateríthető változatának kidolgozása.


Erdély Dániel PhD
tervező, kutató


Spidron Mapping


Bordos László Zsolt fényalkotása a Spidront, mint inspiráló formát használja. A geometrikus alakzat vizuális lehetőségeit ragadja meg a tárgyvetítés (object mapping) segítségével.

Bár számos korai előzménye is volt, a tárgyvetítés, mint önálló műfaj megjelenése és megnevezése 2006-2007-re tehető, amikor kísérletező művészek a világ több pontján – így Magyarországon is - megunták a sík felületekre történő vetítést és elkezdtek háromdimenziós tárgyakra, díszletekre vetíteni. A tárgyvetítés monumentális válfaja az architekturális vetítés vagy más nevén az épületvetítés.

A 3d animáció, mint művészek által használt eszköz, valamint a nagy teljesítményű videoprojektorok megjelenése lehetővé tette a mozgóképes tárgyvetítés speciálisabb alkalmazását. Napjainkban már olyan komplex vetítésekre van lehetőség, ahol a néző nehezen tudja érzékelni a valódi és a virtuális jelenségek határvonalát. A vetítésnek mindig van egy valós, fizikailag létező eleme (tárgy, épület) amelyre rávetül a fény által hordozott virtuális tartalom. Az alkotói folyamat során a művész elkészíti a valós felület pontos, virtuális mását és ennek segítségével hozza létre a mű kreatív rétegét. Végül ezt a kreatív tartalmat a valós, térbeli formára (tárgyra, épületre, stb.) vetíti vissza. A virtuális 3d animáció visszavetítése a valódi 3d-s térre és a kettő kombinációjából adódó játék a néző számára újszerű, sokszor meglepő, meghökkentő vizuális élményt nyújt.

Ezt az élményt fokozandó, Bordos az anaglyph sztereoszkópiát is segítségül hívja.
Az anaglyph sztereoszkópiá olyan képalkotási módszer, mely segítségével egy képben a térlátás illúziója kelthető. Ha két enyhén eltolt pontból készített képet mutatunk külön-külön a megfelelő szemnek, kialakul egy virtuális mélységérzet. A térlátás úgy valósul meg, hogy a szemeink által észlelt két enyhén eltolt képet agyunk valós időben feldolgozza és egybeteszi.


„A néző nem tudja a megszokott módszereivel értelmezni a látottakat, az érzékei cserben hagyják (hiszen a vetített kép módosítja a vetített felületet). A vetítés kizökkenti a nézőt a megszokott érzékelési és észlelési sémáiból, új értelmezési folyamatra készteti!
Meggyőződésem, hogy a tárgy- és épületvetítés túlmutat a technikai kuriózum kategóriáján. Egy olyan új vizuális nyelvről van szó amely képes megszólítani a ma emberét!”

Bordos László Zsolt
3d mapping művész

 

Esemény a facebookon

Galériák

  • Bordos László Zsolt
    2
  • Bordos László Zsolt

    8
  • Bordos László Zsolt

    7

A helyszín

kiállítótér
A38-MVM Fényfestés és Fényműhely

Vetített térillúzió és optikai játékok, kortárs képi formanyelv és VJ-kultúra Magyarország egyik legelismertebb vizuális műhelyétől, a Kiégő Izzóktól az A38 kiá...