Kalyi Jag, Kóborzengő és a Lipa tánccsoport, Mydros, Martenica, Teswér, Opanke Tánccsoport

Kalyi Jag, Kóborzengő és a Lipa tánccsoport, Mydros, Martenica, Teswér, Opanke Tánccsoport

Kalyi Jag, Kóborzengő és a Lipa tánccsoport, Mydros, Martenica, Teswér, Opanke Tánccsoport
2021. augusztus
26
csütörtök 19:00
Koncertterem

Kalyi Jag, Kóborzengő és a Lipa tánccsoport, Mydros, Martenica, Teswér, Opanke Tánccsoport

  • Világzene, Népzene

Nagyszabású háromnapos fesztivál keretében mutatjuk be a magyarországi nemzetiségek bőséges zenei és kulturális palettáját azok vezető, kiemelkedő, meghatározó előadóival a Kalyi Jag együttes társszervezésében.

Kalyi Jag együttes (roma népzene)

A Kalyi Jag Együttes a roma világzene kiemelkedő úttörője.  Zenei stílusuk folyóként árasztja el a világot és a muzsikájuk fogalommá vált. Több mint négy évtizeddel ezelőtt, Varga Gusztávnak volt egy álma: egyszer dalokat énekelni és írni Európában elsőként saját anyanyelvén, cigány nyelven. Létrehozta a Kalyi Jag (Fekete tűz) Együttest, melynek híre futótűzként járta be az egész világot, egy csapásra világsikereket értek el. 

Számos világkörüli turné és platina lemez után, is tovább dolgoznak, folytatják küldetésüket a legeredetibb cigány népzene nagyköveteiként. Dalaikat rajongók ezrei dúdolják szerte a világon. A világon számtalan muzsikusa játssza és dolgozza fel dalaikat, melyek egyedi „Kalyi Jag” stílusként élnek az emberekben, ma már igazi Hungarikumként. 

A legendás Kalyi Jag Együttes egy olyan összetéveszthetetlen sajátos stílust alakított ki, mely megkülönbözteti őket az összes többi cigány együttestől. Nemcsak a kiváló vokális adottságok, az utánozhatatlan virtuóz hangszeres technikák különböztetik meg őket, hanem a nem mindennapi 40 éves tapasztalataik a színpadokon.

A Kalyi Jag együttes egy új projekttel indult el a zenei iparban. A Gipsy Gold Sounds felejthetetlen élményt nyújt a közönség számára.  Az Andrea, a Krisztina és az Ilona, a Zsigmond és a Guszti  énekhangja visszavezeti a hallgatót a múltban élő cigányság romantikájába és előre röpíti a 21. századi világzenei hangzásba. Józsi őshangzású artikulált szájbőgője, a Laci kifinomult hangszerismerete, és virtuozitása, Gyurinak a harmonika, billentyű, vagy nagybőgő játéka csodás hangulatot teremt.  

Az együttes jelenlegi felállásával már Ferenc Pápa meghívásának is eleget tett, hiszen az Együttes megalkotta az első Gipsy Gospel produkciót is. 2016-ban Ferenc Pápa Őszentsége felszentelte az Együttes Hanganyagát a Vatikánban, a Nervi hallban, 5000 ember előtt. Mára a pasztorált dalokat a templomokban is énekelik a hívek roma és magyar nyelven. 

A Kalyi Jag Együttes a legelismertebb és legméltóbb képviselője az autentikus cigány kultúrának Magyarországtól Hollywoodig, Sao Paolótól Washingtonig és New Yorktól Tokióig.

Kóborzengő zenekar és a Lipa táncegyüttes (szlovák népzene)

A Kóborzengő zenekar és a Lipa táncegyüttes, melynek művészeti vezetője Szilágyiné Suba Éva, már csaknem három évtizede dolgozik együtt a magyarországi, illetve a Kárpát-medencei szlovák folklórhagyományok ápolásán. Sok-sok közös fellépés, külföldi fesztiválok, vendégszereplések és ugyanennyi elmélyült próbatermi műhelymunka élménye köti össze őket. A történetük igen családias: a mai fellépő gárda legfiatalabb tagjai szó szerint beleszülettek és belenevelődtek ebbe a világba; a táncosok zenélni, a zenészek táncolni is megtanultak egymástól.

Műsorukban a virtuóz és lendületes kelet-szlovákiai táncok mellett a békésebb, kedélyesebb nyugat-szlovák keringő és polka is helyet kap. Láthatják majd a dél-alföldi szlovákoknak a magyarokkal való együttélésben hagyományozódott táncait: a csárdást és a vonulós marsot. 

A zenekar önálló előadásában elhangzik majd a közép-szlovákiai hegyvidékek egyik legkedveltebb muzsikája, a szlovákok nagy büszkesége: a gyetvai vonós zene. Emellett számos tipikusan szlovák dallamot hallhatnak, illetve olyan dalokat is, amelyeket a csárdáshoz hasonlóan a magyarság és szlovákság közös folklórkincseként tarthatunk számon. A produkció a Szilágyi-Suba család szülőhelyének, a zempléni Hegyköznek a táncaival zárul.

Mydros zenekar (görög népzene)

Az idén húsz éves Mydros zenekart 2001-ben alapították görög és magyar fiatalok, hogy megoszthassák mindenkivel azt az örömöt, amit a görög zene és tánc ad nekik gyermekkoruk óta, és táncházaikkal kulturált szórakozási lehetőséget biztosítsanak minden korosztálynak. Alapításuk óta több mint 1300 alkalommal léptek színpadra. A hazai és külföldi zenei fesztiválokon kívül állandó fellépői görög táncházaknak, vacsoraesteknek, nemzetiségi műsoroknak, görög-magyar lakodalmaknak. Az együttes tíz alkalommal görögországi nyaralást is szervezett közönségének. Eddig két lemezt adtak ki. Hangszerelésük leginkább a görög városi zenének kedvez, de a több mint 380 számot felölelő repertoárjukban nagy helyet kap a hagyományos népzene és a mai görög zene is.

Martenica zenekar (bolgár népzene)

A Martenica Együttest 1982-ben azzal a céllal hozták létre balkáni táncházakba járó fiatalok, hogy részt vegyenek az 1983-as „Ki Mit Tud?”  televíziós tehetségkutató versenyen. Az egyéves szorgalmas munka eredményeként a néptánc kategóriában a legjobb csoportnak kijáró első helyet szerezték meg. A kisegyüttes létszámban, repertoárban és szakmai tudásban folyamatosan fejlődött. A bolgár táncokhoz a kíséretet az évek alatt több együttes szolgáltatta, így a Pravo, Söndörgő és a nagyszerű Zsarátnok együttes. 

A Martenica együttesnek a szerencsés véletlenek folytán olyan táncosai vannak, akik énekes és hangszeres képzettségüknek köszönhetően hitelesen tudják megjeleníteni a csodálatos balkáni dallamokat. A zenék kiválasztásában első számú cél az volt, hogy Bulgária különböző tájegységeinek legjellemzőbb táncaihoz szolgáltassák a talp alá valót. Széles repertoárral rendelkeznek. Szólóhangszerként a kaval és a harmónika hallható, míg a dalokat két három szólamban csodálhatjuk. Izgalmas dallam és ritmusvilág jellemzi az együttes programját.

Teswér (roma R&B, rapzene)  

A Teswér csapat sikertörténete 2019-ben indult. Eleinte 4 tagból állt a csapat (Hibrid, Imir,Flex, Fiatal Veterán),de nem sokkal később csatlakozott Beat (Fekete Vonat),Atis és megjelent a teljes felállás első hivatalos klipje, a Hajszolom a szerencsémet, ami jelenleg 11 millió megtekintésnél jár, de számos megjelenésük több milliós megtekintést ért el.  

Opanke Táncsoport (szerb népzene és tánc)

Az Opanke Szerb Hagyományőrző Kulturális Egyesület 1983-ban alakult és azóta is aktívan működik. Az egyesületünk főbb célja, hogy ápoljuk a szerb, illetve délszláv kultúrát, gyűjtsük a táncokat, zenéket, hagyományokat és továbbadjuk a jövő nemzedékének. A több mint 35 éves munka alatt folyamatosan 3 korcsoporttal dolgozunk, a gyermek az ifjúsági valamint a felnőtt csoporttal. Állandó résztvevői vagyunk a belföldi fesztiváloknak, szemléknek, folklór találkozóknak és külföldre is kapunk meghívásokat. Repertoárunkat folyamatosan bővítjük. Több év után újra van állandó kísérő zenekaruk, a Zora zenekar, mely színvonalasabbá teszi az Egyesület bemutatkozását, fellépéseit.

A helyszín