Petőfi TV Filmklub: Krízispont

Petőfi TV Filmklub: Krízispont

Petőfi TV Filmklub: Krízispont
2015. március
29
vasárnap 20:00
kiállítótér

Petőfi TV Filmklub: Krízispont

Peter (Zachary Quinto) az egyik legbefolyásosabb befektetési banknál dolgozik kockázatelemzőként. Egy reggel a vele egy emeleten dolgozók szinte mindegyike megkapja felmondó levelét, köztük Peter főnöke, Eric is. Eric (Stanley Tucci) azonban - mielőtt elhagyná az épületet - egy pendrive-ot nyom Peter kezébe azzal, hogy nézze meg a rajta lévő információkat, de legyen nagyon óvatos. A hordozón Eric utolsó munkája található, amelyben az elkövetkező napok várható gazdasági eseményeit és egy minden eddiginél nagyobb pénzügyi krízis veszélyét modellezi. Peter a kereskedők vezetőihez fordul (Paul Bettany, Kevin Spacey), akik tudják, hogy amennyiben az elemzés helyes, az egész gazdasági szféra összeomolhat az elkövetkező órákban. Megkezdődik a versenyfutás az idővel, melynek során hőseink kegyetlen döntések meghozatalára kényszerülnek.

rendező: J.C. Chandor
forgatókönyvíró: J.C. Chandor
zeneszerző: Nathan Larson
operatőr: Frank G. DeMarco
producer: Robert Ogden Barnum, Michael Benaroya, Neal Dodson, Joe Jenckes, Corey Moosa, Zachary Quinto
vágó: Pete Beaudreau

szereplő(k):
Kevin Spacey (Sam Rogers)
Paul Bettany (Will Emerson)
Jeremy Irons (John Tuld)
Zachary Quinto (Peter Sullivan)
Penn Badgley (Seth Bregman)
Simon Baker (Jared Cohen)
Mary McDonnell (Mary Rogers)
Demi Moore (Sarah Robertson)
Stanley Tucci (Eric Dale)

Az est vendégei:

- Kardos-Horváth János (Kaukázus) – zenész

- Kertész Réka – egészségfejlesztő rekreátor

- Németh Gergely – gazdaság pszichológus

Németh Gergely: ELTE pszichológia szakán végzett 2001-ben. Szerinte az emberek vegyesen élték meg a válságot:

- a társadalom egy része megtanult túlélni, sikerült megtalálniuk a kiutat;

- a középréteg hol jobb, hol rosszabb napokat él meg, látnak lehetőségeket, de nincs meg a biztonságérzet;

- az alsó réteg pedig küzdelemben él, nincs sok lehetőségük kilábalni a válságból. Többen fordulnak/fordultak pszichológushoz a válság óta, mert sokkal jobban ki vannak szolgáltatva az emberek. „Szétégnek a mindennapi küzdelemben.”

Kardos-Horváth János (Kaukázus): A válság kirobbanásakor – bár már voltak gyerekei – de még fiatal volt. Nem volt nagy vagyona, így veszíteni sem volt miből, úgy véli, azóta inkább csak lassabban gyarapodik. Most is, mint akkor, egy kis pénzű, keményen dolgozó kisembernek tartja magát. Nem lett dühös senkire a válság miatt – gondol itt a magasabb adókra például, annak örült (ha lehet így fogalmazni), hogy a válság következtében kevesebb lett az öncélú fogyasztás, az emberek nem költekeznek meggondolatlanul, kevesebbet autóznak, ennek következtében pedig a enyhült a környezet terhelése is. Ő maga inkább drágább, de jobb minőségű dolgokat kezdett el vásárolni, mert ezek tovább bírják, mint az olcsóbb társaik (pl: hangszerek, mindennapos használati tárgyak). „Nem vagyok olyan gazdag, hogy megengedhessem magamnak az olcsó dolgokat.”

Kertész Réka: Iskolai egészségfejlesztő programokat szerveznek, ő a megyei koordinátor. A TF-en végzett egészségfejlesztő szakon. Az egészséges életmód megszállottja, nagyon odafigyel arra, hogy mit, mikor és mennyit eszik/iszik. Pl: búzalisztet egyáltalán nem fogyaszt semmilyen formában. Húst sem eszik gyakran, naponta max. 1-szer, de ez sem megszokott. Szereti a salátákat sajttal, magvakkal…Szerinte a válság óta kétféle típusú ember létezik (a táplálkozást nézve): az egyik, aki megpróbál ugyanazon a színvonal étkezni, mint korábban, ezért az állandó akciókat figyeli, hogy megvehesse a minőségi „kedvenc” kajáit, a másik pedig az a típus, aki nem foglalkozik azzal, mit eszik, és mindenből a legolcsóbbat veszi meg, mert csak ezt engedheti meg magának. „Fontos már gyerekkorban az iskolában felhívni a fiatalok figyelmét az egészséges táplálkozásra, és arra, hogyan lehet ezt akár fillérekből is megvalósítani. Sokszor viszont a szülők akadályozó tényezőnek számítanak.”

 

A helyszín

kiállítótér